NWJTT 2016

Bolton Sailing Club

Results are final

Junior Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Junior Under 14 RS FEVA XL 4610 LLSC Madeleine Bristow Lelia Peckham 1235 1.0 (3.0) 2.0 6.0 3.0
2nd Junior   LASER RADIAL 178491 Hollingworth Lake SC William Smith   1136 3.0 (6.0) 1.0 10.0 4.0
3rd Junior   TOPPER 46876 Budworth SC Annabel Page   1341 (6.0) 2.0 5.0 13.0 7.0
4th Junior Under 14 TOPPER 47266 Bolton SC Tom Platt   1341 (9.0) 4.0 3.0 16.0 7.0
5th Junior   LASER RADIAL 207703 Redesmere SC Thomas Brindley   1136 4.0 (5.0) 4.0 13.0 8.0
6th Junior   LASER 4.7 185714 LLSC Olivia Cuthbert   1195 2.0 7.0 (21.0 RET) 30.0 9.0
7th Junior Under 14 TOPPER 46023 LLSC Noe Peckham   1341 11.0 1.0 (17.0) 29.0 12.0
8th Junior   LASER 4.7 191313 Hollingworth Lake SC Adam Din   1195 5.0 (12.0) 7.0 24.0 12.0
9th Junior Under 14 LASER 4.7 206331 Hollingworth Lake SC William Rowland   1195 (15.0) 9.0 6.0 30.0 15.0
10th Junior   LASER RADIAL 143926 West Lancs YC Alastair Rimmer   1136 7.5 (8.0) 8.0 23.5 15.5
11th Junior   TOPPER 44670 Budworth SC Ealish Green   1341 7.5 (15.0) 12.0 34.5 19.5
12th Junior   LASER 4.7 201641 LLSC Lewis Coop   1195 12.0 (13.0) 9.0 34.0 21.0
13th Junior Under 14 LASER 4.7 61274 Shropshire SC Fin Maciver   1195 (18.0) 11.0 10.0 39.0 21.0
14th Junior Under 14 TOPPER 44627 Budworth SC Emily Page   1341 10.0 (14.0) 11.0 35.0 21.0
15th Junior   TOPPER 31166 Budworth SC Michaela Attfield   1341 (16.0) 10.0 13.0 39.0 23.0
16th Junior Under 14 TOPPER 44457 Budworth SC Hermione Attfield   1341 14.0 (16.0) 14.0 44.0 28.0
17th Junior   TOPPER 29253 Elton SC Alex Lowery   1341 13.0 17.0 (19.0) 49.0 30.0
18th Junior   LASER RADIAL 170440 Gresford SC David Jones   1136 17.0 (18.0) 16.0 51.0 33.0
19th Junior Under 14 TOPPER 48581 Bolton SC Ceridwen Bell   1341 19.0 (20.0) 15.0 54.0 34.0
20th Junior Under 14 TOPPER 45180 Bolton SC Billy Stonecliffe   1341 (20.0) 19.0 18.0 57.0 37.0

Optimist Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist   OPTIMIST 6357 LLSC Jonny Latham   1665 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Optimist   OPTIMIST 4916 Elton SC George Williams   1665 2.0 2.0 (3.0 DNF) 7.0 4.0

Youth Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Youth   SUPERNOVA 1125 Bolton SC Michael Platt   1075 1.0 1.0 (2.0) 4.0 2.0
2nd Youth   LASER RADIAL 208745 LLSC Ross Southwell   1136 (2.0) 2.0 1.0 5.0 3.0
3rd Youth   RS FEVA XL 3792 Shropshire SC India Edwards Laura Newey 1235 (3.0) 3.0 3.0 9.0 6.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com